Jak zastavit dražbu nemovitosti

post-1-1

K dražbě nemovitosti může dojít, když dlužník není schopen splácet své závazky. Jde však o nejkrajnější řešení, které často není výhodné nejen pro dlužníka, ale ve finále ani pro věřitele. Naštěstí proto existují způsoby jak se takovému scénáři vyhnout.

Exekuční dražba nemovitosti je problémová zejména v tom, že se při ní daný objekt většinou prodá nízko pod svou tržní cenou (často pouze okolo 2/3 odhadované hodnoty). Z výsledné částky se přitom musí zaplatit ještě další poplatky za provedení dražby, které mohou činit i 20 %, tudíž dlužník ve finále získá třeba jen třicet nebo i méně procent z reálné ceny nemovitosti.

Výsledná částka pak často nemusí stačit ani na pokrytí závazků. Dlužník tak přijde o střechu nad hlavou, ale stále bude mít stejný problém. Tato situace proto není výhodná ani pro věřitele. Poměrně snadno jí však můžete předejít, a to třeba i 24 hodin před samotnou dražbou. Jak na to?

Okamžitý výkup nemovitosti realitním makléřem

Čím dřív začnete zastavení dražby řešit, tím lépe. Dokud se však nemovitost nevydražila, není nic ztraceno. Patrně nejoblíbenějším a nejpříznivějším řešením je dnes okamžitý výkup nemovitost specializovanou společností, realitní kanceláří nebo soukromým makléřem.

Tato možnost má oproti exekuční dražbě spoustu výhod. V rámci rychlého výkupu od vás totiž realitní kancelář vykoupí nemovitost během pár dnů. Takto přitom můžete většinou prodat i nemovitost, která se v dražbě právě nachází. Profesionální makléř vám navíc se vším poradí a vyřeší za vás veškeré papírování.

Pro odkupující společnost to však znamená určité riziko, protože nemovitost musí dále sama prodat, tudíž si také vezme z odhadované hodnoty určitou provizi. Většinou i přesto ale dlužník obdrží okolo 90 % z reálné ceny, a to během několika dnů, na ruku. To je v porovnání s exekuční dražbou stále mnohem výhodnější.

Zpětný leasing nemovitosti

Okamžitý výkup nemovitosti je skvělé řešení. Pokud však nemáte k dispozici i jiný dům či byt, znamená to, že v moment prodeje zároveň přijdete o bydlení. A získat nové může chvíli trvat. Proto je stále častěji nabízen i tzv. zpětný leasing nemovitosti. V rámci toho od vás daná společnost nemovitost sice vykoupí, ale vy v ní l zůstanete jako nájemce. Získáte tedy peníze pro splacení, ale zároveň vám zůstane střecha nad hlavou.

Zahájení insolvenčního řízení

Při podání žádosti o insolvenci neboli návrh na oddlužení musí být dražba okamžitě pozastavena. Podat takový návrh přitom můžete třeba i den před dražbou. V případě uznání insolvence pak dostane nemovitost na starost insolvenční správce, který se musí snažit prodat ji za co nejvyšší cenu. Na rozdíl od nařízené dražby k tomu může využít i služeb realitní kanceláře. V případě, že by ani tak cena z prodeje nepokryla veškeré pohledávky, závazky pro dlužníka přesto zaniknou, tudíž se tímto způsobem dluhů zbaví určitě.

Insolvenční řízení dražbu nemovitosti zpomalí. Žádost přitom lze podat i opakovaně. Problém je v tom, že poměrně často skončí odmítnutím. Oddlužení je zpravidla poskytováno lidem bez dalšího majetku s velmi nízkým příjmem. Pokud tedy máte stabilní zaměstnání nebo další majetek, můžete zkusit o insolvenci zažádat. Nemůžete však spoléhat na její uznání.

Nebankovní půjčka pro okamžité splacení

Nebankovní společnosti bývají ke svým klientům zpočátku velmi vstřícné a rády vám poskytnou peníze opravdu rychle. To je však vykompenzované často vysokými úroky (třeba i desítky procent ročně), takže rozhodně nejde o optimální řešení. Místo vyřešení situace tak dlužníkovi většinou pouze přinese další, většinou ještě větší, problém.

Nebankovní půjčku pro okamžité splacení závazků proto rozhodně nedoporučujeme. Logickým řešením může být pouze v případě, že dlužník sice v současnosti nemá na splacení, ale ví, že v brzké době získá dostatek prostředků k rychlému uhrazení této další půjčky (během dědického řízení, při převodu nemovitosti, před výplatou apod.).